"ZAPISKI Z KONGA" - Nikolaj Frobenius

Dziękujemy Wydawnictwu Sonia Draga za podarowanie książki naszej bibliotece - do wypożyczenia w oddziale dla dorosłych i młodzieży - zapraszamy.

Nikolaj Frobenius to norweski prozaik znany z tego, że lubi przeplatać literacką fikcję z prawdą oraz przywoływać retrospekcje. Tak też jest w przypadku „Zapisków z Konga”, które ukazały się niedawno nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

Bohaterem i narratorem jest pisarz, który na prośbę przyjaciela, producenta filmowego, wyjeżdża do Konga, by spotkać się z dwoma norweskimi żołnierzami przebywającymi w najcięższym więzieniu. Trafili tam po tym, jak oskarżono ich o morderstwo i skazano na karę śmierci.

Sprawa budzi wielkie emocje, gdyż obaj mężczyźni uważani są nawet przez polityków za narodowych bohaterów. Opowieść o tym, jak kongijscy bojówkarze zastrzelili ich kierowcę, robi duże wrażenie, jednak od początku wydaje się też, że skazani nie mówią wszystkiego.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy dociekliwy pisarz zaczyna wypytywać o szczegóły zdarzenia i misję. Gdy zaczyna badać i drążyć… Czym naprawdę zajmowali się skazani? I czy faktycznie byli uczciwi? A może po prostu byli zwykłymi najemnikami?

Pytania się mnożą, a odpowiedzi są tak sprzeczne i enigmatyczne, że nawet wytrawny pisarz zaczyna się w nich gubić. A potem odkrywa prawdę, która zbija go z nóg. I stawia przed trudnym wyborem.

„Zapiski z Konga” to opowieść o kraju pełnym kontrastów, kraju ogarniętym wewnętrznymi konfliktami, skorumpowanym, a więc będącym dla wielu miejscem do robienia życiowych interesów.
Bo na niczym nie zarabia się tak dobrze jak na wojnie i ludzkim nieszczęściu…

Powieść Frobeniusa odziera ze złudzeń. Jeśli nam się wydaje, że w XXI wiek jest lepszy od poprzedniego stulecia, to na pewno należy zweryfikować swoje osądy, tym bardziej, że to dopiero druga dekada.

Całość przedstawiona jest bardzo plastycznie, chociaż autor nie idzie w kierunku barokowych opisów i rozdzierania szat.
I bardzo dobrze – bo mnie takie chwyty nie tylko nie przekonują, ale mierżą. Styl – nieraz lakoniczny – pozwala bardziej skupić się na treści niż formie.

„Zapiski z Konga” to nie tylko książka o tym konkretnym miejscu. Dla mnie to współczesna przypowieść na temat zła, które politycy różnej maści próbują ubrać w piękne szaty pod każdą szerokością geograficzną.

W tym miejscu trudno nie przywołać baśni Andersena „Nowe szaty cesarza”… I cytatu „król jest nagi”… Pytanie – ilu z nas to dostrzega?

BEATA IGIELSKA

logo filharmonialogotypy 1568377271osterwalogo legimi
bp
gaz

SOKteka - Biblioteka miejska

Miejska Biblioteka Publiczna w Skwierzynie oferuje swoim Czytelnikom ponad 30 tysięcy książek, które znajdują się w:

  • wypożyczalni dla dzieci
  • wypożyczalni dla młodzieży i dorosłych
  • sali multimedialnej – czytelni

Nasz oferta obejmuje również prasę codzienną i czasopisma, a także audiobooki i pakiety multimedialne do nauki języków obcych.

Sprawdź dostępne tytuły w naszym księgozbiorze na stronie  SzukamKsiążki.pl

logosk186

 

Biblioteka czynna w godzinach:
Poniedziałek, czwartek -  10:00 - 17:00
Wtorek, środa, piątek - 08:00 - 15:00

System zgodny z MARC21

MAK+ (MakPlus) – jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki.

System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej.

mak