"MŁOKOS I DIABEŁ" - Boris Akunin

Dziękujemy Wydawnictwu REPLIKA za podarowanie książki naszej bibliotece - do wypożyczenia w oddziale dla dorosłych i młodzieży - zapraszamy.

„Młokos i diabeł” oraz „Cierpienia złamanego serca” Borisa Akunina otwierają cykl dziesięciu szpiegowskich opowieści, które trzymają w napięciu, ale też niezmiennie bawią. Dodatkowym atutem jest szata graficzna – liczne ilustracje utrzymane są konwencji niemego filmu, co na pewno dodatkowo urozmaica lekturę.

Akcja zaczyna się tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej.
Sztabsrotmistrz Kozłowski jest łowcą szpiegów, jednak ma więcej zapału niż doświadczenia, więc jego poczynania nieraz kończą się niepowodzeniem.
Gdy nagle oficer dostaje polecenie szybkiego rozbicia niemieckiej siatki szpiegowskiej, wpada w panikę. No bo jak wykryć i jeszcze pokonać wroga, który od dawna działa „metodami naukowymi, po niemiecku, zasadniczo”?

Jakby tego było mało, Kozłowski ma zakompleksionego przełożonego, który – mimo iż jest generałem – w przeciwieństwie do podwładnego, nie może pochwalić się książęcym tytułem.

Na szczęście na drodze niewydarzonego łowcy staje student Alosza Romanow, który okazuje się pomocny i sprytny, chociaż trzeba przyznać, że czasem po prostu los mu sprzyja.

Obaj mężczyźni stanowią niesamowity duet, tym bardziej, że Kozłowski stawia sobie za punkt honoru nie tylko rozbicie szpiegowskiej siatki, ale i przekazanie Aleksiejowi wiedzy na temat kobiet i miłości, gdyż uważa się za znawcę tematu. Nietrudno domyślić się, że rodzi to wiele humorystycznych sytuacji.

Siła szpiegowskich opowieści Akunina w dużej mierze polega właśnie na niesamowitym, przednim humorze, który ujawnia się i w dialogach, i w narracji.
Opisy relacji między agentami, afer wywiadowczych i zasadzek, a także charakteru bohaterów to prawdziwy majstersztyk.

Przy okazji autor daje się poznać jako mistrz satyry społecznej – odmalowana przez niego epoka jest pełna absurdów i sytuacji spod znaku „i śmieszno, i straszno”. Pod tym względem trudno nie doszukać się nawiązań do prozy klasyków i mistrzów, czyli Czechowa, Gogola, Bułhakowa.
Jeśli ktoś lubi takie klimaty, to „Bruderszaft ze śmiercią” na pewno przypadnie mu do gustu.

Całość czyta się szybko i z wielką przyjemnością. A także z nieschodzącym z twarzy uśmiechem, bo rozbraja nie tylko humor zawarty w tekście – bardzo zabawne i celne są ilustracje oraz ich opisy.

BEATA IGIELSKA

logo filharmonialogotypy 1568377271osterwalogo legimi
bp
gaz

SOKteka - Biblioteka miejska

Miejska Biblioteka Publiczna w Skwierzynie oferuje swoim Czytelnikom ponad 30 tysięcy książek, które znajdują się w:

  • wypożyczalni dla dzieci
  • wypożyczalni dla młodzieży i dorosłych
  • sali multimedialnej – czytelni

Nasz oferta obejmuje również prasę codzienną i czasopisma, a także audiobooki i pakiety multimedialne do nauki języków obcych.

Sprawdź dostępne tytuły w naszym księgozbiorze na stronie  SzukamKsiążki.pl

logosk186

 

Biblioteka czynna w godzinach:
Poniedziałek, czwartek -  10:00 - 17:00
Wtorek, środa, piątek - 08:00 - 15:00

System zgodny z MARC21

MAK+ (MakPlus) – jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki.

System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej.

mak