"NA POSTERUNKU" - Jan Grabowski

Dziękujemy panu Jakubowi Łysiakowi za podarowanie książki naszej bibliotece - do wypożyczenia w oddziale dla dorosłych i młodzieży - zapraszamy.

„Na posterunku” Jana Grabowskiego to książka wzbudzająca wiele emocji (wystarczy przejrzeć portale czytelnicze, by zobaczyć, jak skrajne oceny i opinie są wystawiane).

Chylę nisko czoło przed autorem, który wykonał tytaniczną pracę, zbierając materiały. I dziękuję za napisanie liczącego ponad czterysta stron dokumentu, który wypełnia tematyczną lukę dotyczącą udziału polskiej granatowej policji w Holokauście.

Temat dla wielu niewygodny, bo obala mit Polaka-bohatera i patrioty.
Każdy, kto chociaż trochę zna historię drugiej wojny światowej, na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że granatowi policjanci często byli stawiani przed trudnymi wyborami i przeżywali moralne dylematy. Problem w tym, że wielu z nich wykazywało się nie tylko nadgorliwością, ale okazywało się sadystami, mordercami i ludźmi robiącymi życiowe interesy kosztem życia Żydów. I robili to z premedytacją. To właśnie jest najbardziej przerażające.

Jan Grabowski zastanawia się, jak to się stało, że ludzie, którzy przed wojną byli przeciętnymi obywatelami, stali się oprawcami i kanaliami. I stawia pytanie: czy ekstremalne warunki mogą być usprawiedliwieniem dla świadomego czynienia zła?
Odpowiedź jest jednoznaczna: nie! Tym bardziej, że byli przecież i tacy, którzy z narażeniem życia własnych rodzin potrafili nieść pomoc Żydom i ukrywać ich nawet pod swoim dachem.

„Na posterunku” to pierwsza publikacja, która ukazuje skalę zjawiska, jakim był udział granatowej policji w Zagładzie. Autor podaje mnóstwo udokumentowanych przykładów, zarówno z warszawskiego getta, jak i innych miejsc, począwszy od dużych miast, a skończywszy na małych wioskach.
Opisuje również udział innych struktur policyjnych w Holokauście, np. Polskiej Policji Kryminalnej, zwanej potocznie „polskim Kripo”.

Sporo miejsca Jan Grabowski poświęca haniebnej działalności Ochotniczych Straży Pożarnych, które brały udział w akcjach likwidacyjnych i innych zbrodniach, a także w okradaniu zwłok.
Wiele świadectw i relacji świadków poraża nie tylko okrucieństwem, ale i obojętnością sprawców, którzy w swoich czynach nie widzieli niczego złego (w jednym z powojennych zeznań czytamy: „Zdjąłem trupowi kolczyki i pierścionek i oddałem je komendantowi policji granatowej, a za to otrzymałem pozwolenie zatrzymania dla siebie butów zdjętych z nóg trupa zabitej żydówki. W butach tych chodziła później moja żona” – a to tylko jeden z wielu przykładów i nie najbardziej drastyczny).

„Na posterunku” czyta się z zainteresowaniem, ale i ściśniętym sercem oraz emocjami.
Autorowi należą się także gratulacje za połączenie poważnej, wstrząsającej i skomplikowanej tematyki z komunikatywnym stylem.

Na pewno nie jest to lektura do poduszki, ale warto przeczytać tę książkę. Warto zmierzyć się z jej bolesną treścią, nawet jeśli nie jest ona dla wielu Polaków wygodna. A może właśnie dlatego.

BEATA IGIELSKA

 

Tags: wojna

logo filharmonialogotypy 1568377271osterwalogo legimi
bp
gaz

SOKteka - Biblioteka miejska

Miejska Biblioteka Publiczna w Skwierzynie oferuje swoim Czytelnikom ponad 30 tysięcy książek, które znajdują się w:

  • wypożyczalni dla dzieci
  • wypożyczalni dla młodzieży i dorosłych
  • sali multimedialnej – czytelni

Nasz oferta obejmuje również prasę codzienną i czasopisma, a także audiobooki i pakiety multimedialne do nauki języków obcych.

Sprawdź dostępne tytuły w naszym księgozbiorze na stronie  SzukamKsiążki.pl

logosk186

 

Biblioteka czynna w godzinach:
Poniedziałek, czwartek -  10:00 - 17:00
Wtorek, środa, piątek - 08:00 - 15:00

System zgodny z MARC21

MAK+ (MakPlus) – jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki.

System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej.

mak