"PEWNA SIEBIE DZIEWCZYNA" - Katty Kay i Claire Shioman

Dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu za podarowanie książki naszej bibliotece - do wypożyczenia w odziale dla dzieci - zapraszamy.

„Pewna siebie dziewczyna” to niecodzienny i pomysłowo zaprojektowany poradnik – adresowany nie tylko do tytułowych odbiorczyń, ale i ich rodziców, opiekunów, nauczycieli. Nie ma tu miejsca na banały, czczą gadaninę i silenie się na nowoczesność. Są za to konkrety, interesujące propozycje i łączenie powagi z poczuciem humoru.

Nieraz już w swoich recenzjach wspominałam, że do wszelkiej maści poradników podchodzę z wielką rezerwą. Dzieje się tak zapewne dlatego, że lubię i cenię fakty, nie znoszę natomiast wodolejstwa, na którym opiera się większość obecnych na naszym rynku wydawniczym dykcjonarzy oferujących cudowne podpowiedzi i życiowe rozwiązania.

„Pewna siebie dziewczyna” to w gąszczu poradników prawdziwa perełka. Autorki, Katty Cay i Claire Shipman, przed laty napisały podobną książkę adresowaną do kobiet. Stała się ona bestsellerem, a teraz wszystko wskazuje na to, że ich nowa propozycja, już doskonale znana na świecie, okaże się hitem również w Polsce.

Zanim sięgnie się po tę książkę, warto zwrócić uwagę na podtytuł: „Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą”. To meritum i hasło przewodnie, które przewija się przez cały poradnik.

Autorki starają się uświadomić młodym czytelniczkom, że świat jest skomplikowany, a życie pełne problemów, które nigdy nie przestaną istnieć. Ważne jest jednak to, by umieć je pokonać i nawet jeśli to się nie uda od razu, nie poddawać się i walczyć.
Bardzo spodobał mi się też motyw samoakceptacji, który jest istotny dla każdego człowieka, w każdym wieku.
Współczesny świat jest pełen zakompleksionych dziewcząt, które chcą dorównać szczupłym modelkom, swoim muzycznym idolkom, pięknym celebrytkom. Czasem można to zrobić, zwykle drogą wielu wyrzeczeń, pytanie tylko: czy trzeba i czy warto?

Katty Kay i Claire Shioman nie są jedynie teoretyczkami. W swoim poradniku przedstawiają wiele realistycznych przykładów zachowań i trudnych wyborów. Tłumaczą również, czym są: odpowiedzialność (za siebie i innych), asertywność, cywilna odwaga, wiara w siebie, wyzwanie...

Zamiast wymądrzania się autorki proponują czytelniczkom rozwiązywanie konkretnych zadań, przykładowych problemów, które przedstawiono prosto, a jednocześnie ze znajomością rzeczy.
W poszczególnych rozdziałach mamy krótkie teksty opisujące różne trudności, jakie pojawiają się w życiu dzieci i nastolatek. Mamy tu tzw. bohaterki akcji, czyli postacie postawione w konkretnych sytuacjach. Są też quizy, pytania i propozycje odpowiedzi oraz wyjaśniania które z rozwiązań są najlepsze i dlaczego.
Jest sporo cytatów, ilustracji, ikon, ramek... - graficzna strona książki to na pewno jedna z jej największych zalet, gdyż przejrzyście, a jednocześnie interesująco przemawia do odbiorcy.

Jakie jeszcze problemy pojawiają się w tej książce? Jest ich sporo, więc na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Moje serducho podbił rozdział dotyczący przyjaźni (...)
Ważne na pewno są też fragmenty dotyczące dręczenia, kompleksów, poczucia bezpieczeństwa, radzenia sobie z toksycznymi ludźmi, prawa do prywatności.

W moich oczach ta książka to nie tylko poradnik, ale i podręcznik – dla rodziców, opiekunów, terapeutów, nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy, którzy prowadzą w swoich placówkach zajęcia z dziećmi i młodzieżą... (...) 

BEATA IGIELSKA

 

logo filharmonialogotypy 1568377271osterwalogo legimi
bp
gaz

SOKteka - Biblioteka miejska

Miejska Biblioteka Publiczna w Skwierzynie oferuje swoim Czytelnikom ponad 30 tysięcy książek, które znajdują się w:

  • wypożyczalni dla dzieci
  • wypożyczalni dla młodzieży i dorosłych
  • sali multimedialnej – czytelni

Nasz oferta obejmuje również prasę codzienną i czasopisma, a także audiobooki i pakiety multimedialne do nauki języków obcych.

Sprawdź dostępne tytuły w naszym księgozbiorze na stronie  SzukamKsiążki.pl

logosk186

 

Biblioteka czynna w godzinach:
Poniedziałek, czwartek -  10:00 - 17:00
Wtorek, środa, piątek - 08:00 - 15:00

System zgodny z MARC21

MAK+ (MakPlus) – jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki.

System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej.

mak